dnes je utorok, 20. október 2020
meno:
heslo:

Kysuckí gymnazisti v národnej svätyni

dátum: 29.06.2015 - 21:46:00, vložil(a): Mgr. Pieronová, zobrazený: 773 krát

      Dňa 2.6.2015 sme nechali svoje učebnice doma na polici a vybrali sme sa na exkurziu do Šaštína – baziliky Sedembolestnej Panny Márie a na hrad Červený Kameň. I napriek tomu, že sme si museli privstať, oplatilo sa! Už o 6:30 sme vyrazili spred Billy a asi po 3 hodinách cestovania autobusom sme dorazili do cieľa.
      Ako prvú sme si obzreli prenádhernú baziliku Sedembolestnej. Zaujal nás aj pestrý výklad tamojšieho pána farára, ktorý nám priblížil najmä minulosť baziliky. Oči sme nemohli odtrhnúť od krásnych fresiek, ktoré sa tiahli vysokánskym stropom. Tiež sme sa nemohli vynadívať na sochu Sedembolestnej Panny Márie, ktorá zdobila mramorový oltár. V múzeu sme videli ornát, ktorý mal na sebe sám Ján Pavol II. v roku 1995. Dozvedeli sme sa, že Mária Terézia pozerala na sv. omšu spoza okna, a aby mala dobrý výhľad, mramorovú pýchu kostola dala znížiť. Okrem toho sme mali možnosť obzrieť si krásne obrazy svätých v kaplnkách baziliky, najväčší orgán zo všetkých kostolov Slovenska a mnoho iného...
      Po bazilike sme sa vybrali na Červený Kameň. Cesta nám ubehla rýchlo a tam nás už privítala milá pani, ktorá nás sprevádzala po hrade svojím výkladom. Všetkým sa určite páčilo všetko – fresky, na ktorých boli výjavy či už z biblie alebo bájí, nábytok z rôznych období, zbrane, obrazy, krby... Myslím, že každý z nás si vedel predstaviť život v takom „historickom luxuse“ . Sám by som si odtiaľ rád priniesol domov to najkrajšie z najkrajšieho. Upútali nás aj legendy o významných osobnostiach z minulosti, ktoré nám pani sprievodkyňa prerozprávala.
     Po hrade prišiel náš vytúžený rozchod v trenčianskom obchodnom centre OC Laugaricio. Zasýtili sme naše hladné žalúdky a ako správni nákupní maniaci sme nenechali nepovšimnutý ani jeden obchod. Milovníci kávičky sa zastavili v kaviarni. Žiaľ, času nie je nikdy dosť, a tak sme sa museli vrátiť z výletu domov, kde na nás čakali starosti o ďalší deň.
     Spiatočná cesta bola veselá, plná šťastných a vtipných príhod, ako to na spríjemnenie cestovania už býva. Určite na tieto miesta niekedy zavítame opäť. Výlet pre nás znamenal i obohatenie si vedomostí z dejepisu. Ďakujeme pani učiteľke Macúšovej a Masarykovej, že nás vytiahli zo školských lavíc do zákutí minulosti.

Kolektív I.A triedy