dnes je utorok, 20. október 2020
meno:
heslo:

Vyučovanie biológie v prírode

dátum: 10.06.2015 - 18:09:28, vložil(a): Mgr. Pieronová, zobrazený: 717 krát

      Dňa 12.5.2015 sa žiaci prvého ročníka zúčastnili exkurzie vo Varíne. Táto exkurzia bola zameraná na skúmanie biodiverzity, čiže rozmanitosti vodných makrobezstavovcov v rieke Varínka. Áno znie to na prvý dojem „veľmi zaujímavo“. Cestu do Varína nám však spríjemňovali od začiatku pani učiteľky Čurajová a Jančigová, začo sme im veľmi vďační. Po príchode do Regionálneho centra ochrany prírody vo Varíne nás pracovníčky centra privítali a oboznámili s naším dnešným plánom. Snažili sa nás zasvätiť do problematiky biodiverzity. Ukazovali nám rôzne druhy makrobezstavovcov, pomocou obrázkov a iných materiálov.
      Po ukončení teoretickej časti sme sa rozdelili na dve skupiny. Nahodili sme gumáky, zobrali sme si sieťky, kadičky a vydali sa do dejiska výskumu, k rieke. Spolu s pracovníčkami centra sme do formulára zaznamenali rýchlosť, čírosť a teplotu vody, a potom sa začala tá pravá zábava. V štvorčlenných skupinkách sme dostali za úlohu odchytávať a zaznamenávať počet a druh bezstavovcov v rieke Varínka. Aj v tomto veku sa medzi skupinami zrodila detská súťaživosť. Po hodine s premočenými ponožkami a kadičkami plnými drobných zvierat sme odchyt ukončili. Vyhodnotili sme biodiverzitu rieky a vymenili sa s druhou skupinou.
      Po príchode do centra prišiel čas na vytúžený a dlhoočakávaný obed. Následne nám druhá pracovníčka centra pustila prezentáciu o ohrození biodiverzity vo svete. Aj keď názov neznie veľmi lákavo, prezentácia bola veľmi pútavá. Uvedomili sme si, že biodiverzita je veľmi dôležitá a aj napriek tomu ľudia nevnímajú jej neustále ohrozovanie. Náš obzor pani z centra rozšírila hlavne videami o výrobe odevu z kože a srsti ohrozených zvierat. Niektorí ale aj napriek dôležitosti tohto problému dali prednosť obednému odpočinku počas prezentácie. Potom sme dostali možnosť obzrieť si túto malebnú dedinku. Navštívili sme ako inak Jednotu a kúpili sme si nanuky mierne po záruke spotreby, to nás ale neodradilo, a tak sme sa šli ešte pohojdať do parku na detské ihrisko. :D Poďakovali sme pracovníčkami centra a vydali sme sa na cestu domov. A tak sme prežili ďalší krásny deň spolu.

Petra Macurová, I. C