dnes je utorok, 20. október 2020
meno:
heslo:

Kysuckí gymnazisti v stovežatej Prahe

dátum: 24.05.2015 - 22:24:04, vložil(a): Mgr. Pieronová, zobrazený: 773 krát

Najvýznamnejší rímsky filozof, rečník starých Rimanov Marcus Tullius Cicero povedal:
„História je svedkom doby, dňom pravdy, životom pamiatky, majstrom života a hlásateľom uplynulých čias.“

Za spoznávaním histórie sa študenti Kysuckého gymnázia v počte 40 vybrali čerpať nové poznatky 29. apríla 2015 v stredu v skorých ranných hodinách. Cieľ exkurzie bola stovežatá Praha.
Cesta autobusom ubiehala rýchlo, každý si v mysli premietal čo by rád videl, presvedčiť sa, že historické pamiatky ponúkajú veľa vedomosti a nepriamo nás navádzajú porovnávať ich s dnešnou dobou.
Praha je jadrom stredočeského regiónu. Pražský hrad je dominantou Prahy a tak naša prvá cesta viedla na hrad. Je to komplex palácových stavieb, má tri nádvoria. Založený bol v 9. storočí a ďalších 1 100 rokov sa vyvíjal až po dnešok. K pražskému hradu patrí Katedrála svätého Víta, kaplnka svätého Václava, kde sú uložené pozostatky českých kráľov a tiež korunovačné klenoty.
Zaujala nás Zlatá ulička, kde malé domčeky v gotickom prevedení ponúkali krásne ručné výrobky rôznych remeselníkov. Tu sme sa našli a naše zvedavé oči sa pýtali na pôvod a ako sa ten, ktorý výrobok vyrába.
Na Karlov most sme vkročili po výdatnom obede. Most svojimi opevnenými vežami Malostranskou a Staromestskou, ktoré sú ozdobené 30 sochami a súsošiami svätcov je pastvou pre každého turistu. Jeho dĺžka 515 metrov a šírka 10 metrov stojí na zamyslenie, koľko kameňa bolo použitého v roku 1357, kedy bol za vlády Karla IV. postavený.
Pri Staromestskej radnici sme upriamili naše oči na „orloj“, kde každú celú hodinu medzi 8.00 – 22.00 hod. sa objavuje 12 apoštolov a v dolnej časti sme videli dosku so znamením zverokruhu od Jozefa Mánesa.
Hovorí sa, že kto nebol na „václaváku“, akoby v Prahe ani nebol. Pomník svätého Václava je jednou z dominánt Václavského námestia. Pochádza z dielne významného českého sochára Jozefa Václava Myslbeka. Na monumentálnom diele pracoval viac ako 30 rokov. Socha svätého Václava je jedným zo symbolov českej štátnosti a je patrónom českej zemi.
Václavské námestie nám ukázalo aj cestu k „metru“, ktorým sme sa presunuli k nášmu penziónu. Metro nás očarilo a každý sme si priali mať „metro“ aj u nás.
Penzión „Prokopka“ bol v centre Prahy a naše ubytovanie bolo výborné.
Tu každý prezentoval svoje gurmánske majstrovstvo, kde vzišli chutné pokrmy k večeri v malých kuchynkách, ktoré boli súčasťou každej izby.
Večerná návšteva „Planetária“ M.R. Štefánika mala romantickú atmosféru. Prednáška nás navodila do bádania a pozorovania planét Venuše, Jupitera, Mesiaca.
Štvrtok, nás prekvapil výdatnými raňajkami a penzión „Prokopka“ sme opúšťali s dobrým pocitom.
Návšteva ZOO „Trója“ nám ukázala krásy prírody, ktoré zanechali v nás hlboké estetické i ľudské pocity. Presvedčili sme sa, že ZOO je jednou z najväčších a najkrajších v strednej Európe.
Zaujímavosťou bola lanovka, ktorou sme sa prevážali do jednotlivých časti záhrady.
Každý sa snažil kúpiť suveníry, ktoré by reprezentovali nielen stovežatú Prahu, ale aj exkurziu nás kysuckých gymnazistov.
Exkurzia sa šťastne a s veľkými zážitkami ukončila o 14.30 hodine, kde sme nasadli do autobusu smerujúceho na Kysuce.
Praha sa navždy uchová v našich spomienkach – ako krásne mesto, nádherná, neopísateľná a nezabudnuteľná história života.

Kolektív I.B