dnes je utorok, 20. október 2020
meno:
heslo:

Pozorovali sme zatmenie Slnka

dátum: 31.03.2015 - 21:48:16, vložil(a): Mgr. Pieronová, zobrazený: 719 krát

S príchodom konca zimy sa nám skracujú noci a predlžujú dni, čo signalizuje príchod nového ročného obdobia. Chladné, veterné dni nahradia miernejšie teploty a dažde. Toto obdobie, obdobie jari, sa začalo tento rok 20. marca 2015. V tento deň sa Slnko dostalo do súhvezdia Barana. Dĺžka dní a nocí je v tento deň rovnaká - hovoríme o jarnej rovnodennosti. S príchodom jarnej rovnodennosti sa spojila ešte jedna zvláštna udalosť. V dopoludňajších hodinách sme mohli z oblasti celého Slovenska pozorovať čiastočné zatmenie Slnka. Pozorovanie bolo možné v rozmedzí od 9:36-11:40.

Z mesta sa zišlo veľa nadšencov pričom sa pripojili aj základné a stredné školy, ktoré sa prišli na toto divadlo pozrieť. Aj naši gymnazisti pod vedením učiteľov si uskutočnili napr. hodinu angličtiny, fyziky pri ďalekohľade. Pričom sa mohli na vlastné oči presvedčiť, že aj v takýchto zemepisných šírkach je tento jav možný.

Pozorovanie zatmenia Slnka v našom meste organizovala Krajská hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste. V spolupráci s ňou členovia astronomického krúžku a MO SZA v Kys. N. Meste, mimochodom naši gymnazisti (Zlatka, Peťa, Alex, Maťo), si vzali pod patronát pozorovanie na Námestí slobody. Z hvezdárne nám boli poskytnuté ďalekohľady s filtrami a zváračské sklíčka. Tie umožnili, že sme tento zriedkavý úkaz mohli sledovať aj voľne očami. Celé toto divadlo si prišlo pozrieť cca 400 ľudí. O 10:53 zatmenie Slnka dosiahlo svoje maximum. Zo Slnka bolo viditeľných už iba 29%, čo sa nám aj prejavilo miernou zmenou v počasí, ktoré bolo z minúty na minútu čoraz chladnejšie.

Môžeme byť veľmi radi, že sme sa mohli zúčastniť a budeme musieť len čakať na Jún 2021, kedy nastane ďalšie.

Zlatka Kalužná, III.C