dnes je utorok, 20. október 2020
meno:
heslo:

Trio o svojich autoroch: ona je Rozprávkarka, on vždy O.K.

dátum: 02.03.2015 - 21:16:02, vložil(a): Mgr. Pieronová, zobrazený: 995 krát

      Rozprávkarka, aforista a vydavateľka, vďaka ktorej sa môžu výtvory autorov dostať do rúk všetkým literárnym priaznivcom. O tejto trojici zaujímavých hostí sme sa mohli dozvedieť viac 4. februára na besede v Mestskej knižnici v Kysuckom Novom Meste.

    Beseda prebiehala formou rozhovoru medzi Magdalénou Fazekašovou z vydavateľstva Trio Publishing a autormi Zuzanou Kuglerovou a Ondrejom Kalamárom, ktorí v ňom našli domov pre svoje diela. Tvorba oboch je však celkom odlišná.
    „Keby som bol oblak, na všetko by som pršal.“ Tak znie jeden z aforizmov v knihe Vypadnuté z O.K. Jej autor však na literatúru rozhodne neprší, práveže ona prší z neho. Svedčí o tom aj ďalší súbor aforizmov O.K.mihy, dve básnické zbierky a kniha Pivo u Chárona s Jožom Urbanom, v ktorej spomína na život svojho dobrého priateľa a jedného z najznámejších slovenských básnikov a textárov. Na besede sme mohli do tejto knihy, ktorá obsahuje okrem zážitkov aj mnoho fotografií, nazrieť a na zadnom obale si prečítať koncept známeho textu „Voda čo ma drží nad vodou“ s dvomi nepoužitými strofami.
    Zuzana Kuglerová, nazývaná aj Rozprávkarka, sa prevažne venuje písaniu historických románov a povestí, no na konte má aj niekoľko básnických zbierok a príbehov pre deti. Najnovšie jej vyšla kniha V tureckom náručí, ktorá je zavŕšením trilógie Rytier a zbrojnoš. Dej sa odohráva v 17. storočí, kedy nastáva koniec tureckej nadvlády v Uhorsku. Ako autorka sama priznáva, napísanie tejto trilógie jej trvalo niekoľko desaťročí a vybrala sa kvôli nej až do Istanbulu. Históriu pokladá za nevyčerpateľný zdroj príbehov.
    Na vydavateľstvá sa pravidelne obracajú desiatky potenciálnych autorov so svojimi rukopismi. Len menšina z toho je však hodná publikácie. Svoje o tom vie aj Magdaléna Fazekašová, ktorá nám priblížila, aké je pre autora dôležité vybrať si to správne vydavateľstvo, pretože preberá nielen zaňho, ale aj za jeho dielo zodpovednosť a malo by mu pomáhať, aby sa prezentoval na trhu s čo najlepšou tvorbou.
    Kto chce byť spisovateľom, musí veľa čítať a veľa písať. Ak sa to človeku podarí, potom sa mu na pultoch kníhkupectiev môžu objaviť vlastné knihy tak, ako tento rok vyjdú nové diela hosťom besedy.

Dominika Chrastová II.C