dnes je utorok, 20. október 2020
meno:
heslo:

Ľudské práva 365

dátum: 14.12.2014 - 21:05:51, vložil(a): Mgr. Pieronová, zobrazený: 696 krát

      Deň 10. december sa slávi ako Deň ľudských práv. V tento deň si každoročné pripomíname prijatie jedného z najdôležitejších dokumentov, zakotvujúcich základné ľudské práva a slobody občanov na celom svete, Všeobecnú deklaráciu ľudských práv, ktorú prijalo Valné zhromaždenie OSN v roku 1948.

      Organizácia Spojených národov pri príležitosti Svetového dňa ľudských práv, v roku 2014, položila dôraz na myšlienku, aby sa dňom ľudských práv stal každý deň roka. Nie len raz za rok, keď sa pripomína Svetový deň ľudských práv. Preto má tohtoročná kampaň označenie "Ľudské práva 365".

      Podpora a ochrana ľudských práv sa stali jednou z najdôležitejších veľkých oblastí pôsobenia nielen OSN, ale je aj jedným z dôležitých cieľov našej školy. V priebehu roka 2014 sa aj naša škola v spolupráci so žiakmi, rodičmi, Žiackou školskou radou a pedagogickým zborom pripojila do množstva aktivít a realizácie projektov, ktorými viedla mladých ľudí k rešpektovaniu ľudských práv, ľudskej dôstojnosti každého z nás.

      Zavŕšením celoročného úsilia bola realizácia XVII. ročníka Olympiády ľudských práv, práve 10. decembra. Olympiády sa zúčastnilo 13 žiakov 1. a 3. ročníka, 9 dievčat a 4 chlapci. Olympiáda pozostávala z dvoch častí, písomného testu a z práce s textom, týkajúceho sa práva na vzdelanie, keďže táto téma je nosnou témou tohto ročníka.

      Na 1. mieste skončila Natália Homolová z 1. C triedy, na druhom mieste Erika Hlavatá z 3. B triedy a 3. miesto obsadil Lukáš Švaňa z 1. C triedy. Do krajského kola, ktoré sa uskutoční dňa 5. 2. 2015, postupujú prvé dve miesta. Všetkým žiakom v mene našej školy ďakujem za spoluprácu, aktívny prístup k realizácii projektov a dievčatám, ktoré nás budú reprezentovať na olympiáde, držím päste a želám veľa šťastia a úspechov.

Mgr. Marianna Žideková