dnes je pondelok, 26. október 2020
meno:
heslo:

Gymnazisti na besede so spisovateľom Petrom Holkom

dátum: 14.12.2014 - 20:59:14, vložil(a): Mgr. Pieronová, zobrazený: 635 krát

      Na našom gymnáziu sa stalo dobrým zvykom, že sa žiaci raz za školský rok zúčastnia besedy so spisovateľom. Inak tomu nebolo ani piaty decembrový deň, keď do Mestskej knižnice v Kysuckom Novom Meste zavítal známy slovenský spisovateľ, dramatik a publicista Peter Holka. Rodák z Považskej Bystrice, ktorý časť svojho detstva strávil aj v Čadci. A tak žiaci z III. C a zo IV. B pod vedením G. Jančigovej museli byť pri tom.
      Zo začiatku trošku mrzla komunikácia rovnako, ako bola nízka teplota v zasadacej miestnosti. Postupne sa však rozpútala živá diskusia a gymnazisti dokázali, že sa Holkových kníh nielen dotkli, ale ich aj reálne prečítali. Náš dialóg možno prinajmenšom nazvať kontroverzným, spisovateľ Peter Holka určite nepatrí k tým, ktorí si pri rozhovore o intimite a iných tabuizovaných témach dáva servítku pred ústa. Preto mali žiaci asi zmiešané pocity, keď som tam sedela ja a pán spisovateľ im so svojím rozprávačským talentom citoval zo svojej najnovšej knihy Pokušenie zopár pikantných úryvkov. Myslím, že sa s mojimi žiakmi ešte určite k tejto besede vrátime a rozhovor o dojmoch z nej bude doznievať ešte nejaký čas na hodinách literatúry.
      A čo dodať na záver? Čím iným by bol autor Peter Holka silnejšie inšpirovaný, ak nie ženou - jej vôňou, podobou, tajomstvom, ktorá vždy lákala mužov všetkých vekových kategórií? Ďakujeme pani riaditeľke mestskej knižnice PhDr. Dušane Šinalovej, že nám pravidelne sprostredkúva takéto hmatateľné stretnutia so súčasnými slovenskými autormi.

PaedDr. Gabriela Jančigová