dnes je pondelok, 26. október 2020
meno:
heslo:

Nebuď tuniak a daruj krv

dátum: 14.12.2014 - 20:57:14, vložil(a): Mgr. Pieronová, zobrazený: 640 krát

      V pondelok – 1. decembra 2014 sa na našej škole uskutočnila akcia: Študentská kvapka krvi pod záštitou Národnej transfúznej stanice (NTS) v Žiline. Tohtoročné heslo v podobe slovnej hračky „Nebuď tuniak a daruj krv!“ má prilákať hlavne ľudí v mladšom veku, zvlášť prvodarcov. Naši žiaci sa do tejto akcie tradične zapojili a málo nebolo ani prvodarcov. Samozrejme, darcovia museli splniť niekoľko kritérií.

      Každý žiak, ktorý sa odhodlal darovať túto najcennejšiu tekutinu, urobil šľachetný skutok. Krv je síce zadarmo, na druhej strane sa ale nedá v prípade potreby zaplatiť nijakými peniazmi. Preto „ďakujem“ patrí tentoraz našim 23 študentom. Tým, ktorí sa rozhodli, že za deň voľna v škole urobia niečo pre záchranu zdravia iného človeka. Pracovníčky NTS celkovo odobrali po 400 ml krvi 17 našim žiakom, čo je takmer 7 litrov tejto nenahraditeľnej tekutiny, ktorá tak určite bude putovať podľa krvných skupín do správneho krvného obehu a môže zachrániť to najcennejšie – ľudský život.

      Podobná akcia by sa mala zopakovať v apríli 2015, aby sa krvné bunky stihli, zvlášť u prvodarcov, dovtedy obnoviť. Tešíme sa na našich tretiakov, ktorí sa po dovŕšení 18. roku života k nám určite pridajú.

PaedDr. Gabriela Jančigová