dnes je utorok, 20. október 2020
meno:
heslo:

Kysuckí gymnazisti po stopách histórie v Poľsku

dátum: 03.11.2014 - 17:14:22, vložil(a): Mgr. Pieronová, zobrazený: 709 krát

      Určite každý z nás má nejaké informácie o kráľovskom meste Krakov, o holokauste, o koncentračnom tábore Osvienčim. Je prirodzené, že túžbou každého z nás je pátrať po stopách histórie. My sme prvú spoločnú exkurziu v školskom roku 2014-2015 venovali práve mestu Krakov a Osvienčim.
     Exkurzia sa uskutočnila 17. októbra 2014, zúčastnilo sa jej 44 gymnazistov Kysuckého Nového Mesta, riaditeľka školy PaedDr. E. Frišová a učiteľka dejepisu Mgr. M. Macušová. Cesta nám ubiehala rýchlo, každý bol zvedavý na nové informácie, vedomosti a zážitky. Prvá cesta viedla do mesta Osvienčim, kde sme navštívili koncentračné tábory Auschwitz a Birkenau. Pochmúrne tehlové baraky skrývali v sebe obrovské svedectvá drsnej minulosti – ako obrazy väzňov, hory topánok, vlasov, kufrov, špinavých nocľahární, plynových komôr, krematória. Dojímavý bol múr smrti blikajúci svetielkami sviečok. Razom sa z nás stali chápajúci, ľudskí, pozorní a veľmi citliví poslucháči. Dušou exkurzie bola naša sprievodkyňa. Jej výklad bol zaujímavý a emotívny. V očiach nám ihrali slzy, ktoré sme skrývali za smútok a nepotrebovali sme sa na nič hrať. Zmenilo to naše vnímanie, precítili sme tieto chvíle dôstojne a s hlbokými dojmami sme pokračovali do mesta Krakov, na hrad Wawel, do sídla poľských kráľov.
Wawel je symbolom a srdcom poľskej histórie. Zaujal nás rozlohou, architektúrou, kráľovskými záhradami, hrobkami kráľov a korunovačnými klenotmi. Exkurziu sme zakončili návštevou Kostola sv. Petra a Pavla. Plní zmiešaných pocitov sme vyrazili na cestu domov. Po ceste sme mali ešte jednu zastávku, kde nás čakala spoločná večera, ktorá sa niesla v duchu nových zážitkov, vedomostí a ešte viac nás zblížila a upevnila študentské vzťahy.
      Exkurzia sa nám vydarila, vďaka patrí vedeniu školy, že nám ju umožnila a tešíme sa na ďalšie výlety nás kysuckých gymnazistov.

Kolektív I.B triedy