dnes je pondelok, 26. október 2020
meno:
heslo:

Stroj času: Ako vyzeral Egypt za vlády Tutanchamona?

dátum: 22.10.2014 - 22:50:23, vložil(a): Mgr. Pieronová, zobrazený: 610 krát

      Návšteva hlavného mesta, prehliadka medializovanej výstavy v Inchebe Expo Bratislava a spoznávanie Egypta ešte z čias pred Kristom. Takýto dejepis berieme všetkými desiatimi!
      Kým sa naši spolužiaci počas prvého jesenného dňa potili nad funkciami z matiky, vzdychali nad chemickými zákonitosťami, či „spíkovali“ po anglicky, my sme nechali svoje prvácke a druhácke rozumy zaslúžene oddychovať a využili jedinečnú príležitosť dozvedieť sa viac nielen o krajine pyramíd, ale hlavne o živote jedného z najslávnejších faraónov prostredníctvom výstavy Tutanchamon – Jeho hrobka a poklady.
      Vedeli ste, že hrobku egyptského kráľa objavil Howard Carter až v minulom storočí? Faraónovo pôvodné meno bolo Tutanchaton, no po nastúpení na trón a obnovení polyteistického náboženstva si ho sám zmenil na Tutanchamon? Tušili ste, že pri mumifikácii sa najskôr vyberal mozog cez nosné dierky? O tieto aj ďalšie šokujúce informácie sa obohatili naše „gymácke“ znalosti. Výklad nezabezpečovali školení odborníci, ako to na väčšine výstav býva zvykom, ale pri vstupe sme dostali špeciálne zariadenia, na ktorých bol už nahratý. Stačilo si ho spustiť a odhaľovať tajomstvá starovekého Egypta vlastným tempom.
      Celá výstava je inštalovaná tak, ako bola faraónova posmrtná komora objavená. Okrem svetoznámej zlatej posmrtnej masky Tutanchamona a sarkofágu sme videli viac ako tisíc exponátov od posvätných magických predmetov cez bojové vozy až po faraónove zlaté topánky. Nešlo však o pôvodné nálezy, ale o dokonalé repliky vyrobené pod prísnym dohľadom egyptológov z celého sveta. Výstava stála za to, čo potvrdzuje aj vyjadrenie druháka: „Egypt ma odjakživa veľmi zaujímal. Knihy, dokumenty a články o tejto krajine mi nikdy neprešli rukou bez prečítania. Sklamalo ma, že sme v prvom ročníku staroveký Egypt nepreberali podrobnejšie, no táto výstava mi to vynahradila. Konečne som mal príležitosť preskúmať všetky fakty a pamiatky pokope. Z exponátov ma najviac upútala sfinga. Prišlo mi však ľúto, že Tutanchamon zomrel už v osemnástich rokoch. Schopný panovník žije krátko a neschopný si požije.“
      Po prehliadke výstavy nasledoval ďalší očakávaný bod nášho programu. Čo by to bol za výlet do hlavného mesta bez nákupov? Ako správne nákupné maniačky a maniaci sme nedočkavo odštartovali „Tour de Avion“. Dokonca sme mali podobné podmienky ako v televíznej relácii: dve hodiny na nájazdy do obchodov, akurát že „prašule“ nám nikto nedaroval a na jojkárske auto sme nenatrafili. Možno budeme mať viac šťastia nabudúce. Veď sezóna exkurzií je v plnom prúde!

Dominika Chrastová, II.C