dnes je utorok, 20. október 2020
meno:
heslo:

Zúčastnili sme sa vedeckej konferencie o SNP

dátum: 06.10.2014 - 16:07:33, vložil(a): Mgr. Pieronová, zobrazený: 444 krát

História je minulosť, prítomnosť, budúcnosť, človek ju nemôže nikdy dokonale spoznať, lebo svoju históriu má všetko okolo nás. Aj v tom najobyčajnejšom príbehu je kus histórie.

Myslím, že každý človek, ktorý si hovorí Slovák alebo Slovenka, by mal poznať aspoň najzákladnejšie udalosti z histórie svojej krajiny.

Tento rok si pripomíname 70 výročie Slovenského národného povstania. Pri tejto príležitosti sa v Kongresovej sále ŽSK 25. 9. 2014 uskutočnila vedecká konferencia. V sprievode Mgr. Márie Macušovej a Mgr. Milana Slivku sme mali príležitosť aj my - maturanti z dejepisu ponoriť sa do tajov príbehov o SNP. Viacerí z nás sme skonštatovali, že toto podujatie nás obohatilo, bola to pre nás veľká skúsenosť.

Konferencie sa zúčastnilo viacero historikov z povolania, no i amatéri, ktorí vo voľnom čase pátrajú po minulosti.

My sme si rozšírili vedomosti o SNP v Žilinskom kraji zo všeobecného hľadiska, no i z hľadiska ľudského sme neostali chladní. Program sa skladal zo štyroch blokov. Postupne sme sa pozreli do všetkých kútov Žilinského kraja. Bolo zaujímavé predstaviť si mesto či dedinu, kde momentálne žijeme v čase druhej svetovej vojny. Pred očami sa nám v tej chvíli odohrávalo niekoľko príbehov.

Na konferencii sme sa stretli so zaujímavými osobnosťami.

Ktovie, možno raz my budeme stáť na ich mieste a deliť sa s mladými ľuďmi o svoje výskumy.

Zuzana Janíková, IV.A