dnes je pondelok, 26. október 2020
meno:
heslo:

Aj v bufete sa nakupovalo po nemecky ...

dátum: 06.10.2014 - 09:01:27, vložil(a): Mgr. Pieronová, zobrazený: 687 krát

O tom, že byť v menšine má aj isté výhody, sme sa presvedčili aj my, pokročilí nemčinári. Je nás síce na našej škole iba 55, ale i tak sme 26. septembra 2014 spoločne oslávili Deň jazykov s nemčinou. Namiesto štvrtej a piatej hodiny strávených sedením v laviciach sme sa zabavili na programe, ktorý pre nás prichystali učiteľky nemčiny a žiaci štvrtého ročníka.
Celý náš nemecký deň sa začal zhromaždením v triede 35, kde sme si vypočuli prezentáciu o našej spoločnej európskej mene Euro v podaní Mareka Fishera. Pokiaľ sme dávali pozor a dokázali si preložiť informácie podané v nemčine, dozvedeli sme sa niekoľko zaujímavých vecí. Následne nám Monika Mintáchová zaspievala slovenskú ľudovú pieseň v nemeckom preklade.
Neskôr nás rozdelili do zhruba desaťčlenných tímov, a potom sme už súťažili na piatich stanovištiach. Všetky sa týkali peňazí, bankovníctva a obchodu, veď i heslom celého dňa bolo: ,,Geld bewegt die Welt“ (Peniaze hýbu svetom).


Pri dozvedaní sa noviniek o finančných centrách Zürichu a Frankfurte nad Mohanom, oprašovaní vedomostí o reklamných sloganoch nemeckých firiem, vymýšľaní vizitky pre imaginárnu firmu, grafickom stvárnení nemeckých slov a pletení tak populárnych gumičkových náramkov vo farbách nemeckej vlajky sme museli zapojiť okrem jazykových zručností aj poriadnu dávku kreativity a šikovnosti. Aby sme si vytvorili ešte silnejšiu nemeckú atmosféru, snažili sme sa my i pani učiteľky obliecť do trikolóry čierna, žltá, červená, za čo sme v súťaži tiež získavali body.
Celé zápolenie nakoniec skončilo výhrou modrého tímu, ale nikto neostal bez sladkej odmeny.
Ani naši angličtinári to však nemali ľahké. V tento deň si v bufete mohli nakúpiť iba po nemecky a hoci nakoniec nikto hladný neostal, nebolo to také ľahké, ako sa na prvý pohľad zdalo.
Takouto formou neformálneho vzdelávania sme si nielen rozšírili slovnú zásobu, ale spoznali sme sa s nemčinármi z ostatných tried. Aj preto dúfame, že sa nemecký deň bude konať i o rok.

Julka Krúpová III.B, Ivetka Sedláčková III.A