dnes je pondelok, 26. október 2020
meno:
heslo:

Výstup na Poludňový grúň

dátum: 22.09.2014 - 11:46:47, vložil(a): Mgr. Pieronová, zobrazený: 906 krát

      Tohtoročná biologická exkurzia bádateľov z 3. C a zo 4. C pod vedením pani učiteľky PaedDr. G. Jančigovej a Mgr. M. Čurajovej sa začala 9. septembra 2014 zrazom pred Billou. Niektorí z nás tú svoju začali už nákupom potrebných potravín, ak sa zdalo, že zbalené zásoby nestačia. Nastúpili sme do autobusu a niektorí ešte dospávali. Naša cesta pokračovala cez Žilinu do Varína, tu nastúpili naši sprievodcovia zo Školy ochrany prírody vo Varíne, Ing. E. Kružliaková (environmentálna výchova) a pán R. Tretiník (lesný strážca).

      Pokračovali sme smerom na Terchovú, kde sme sa predierali cez nejeden úsek rozbitej cesty. Nedávno tam totiž boli veľké záplavy znemožňujúce cestu vášnivým turistom, čiže aj nám! Keď sme dorazili pod kopec v časti Štefanová, aj počasie nám začalo hrať do karát, a tak sme sa s naplnenými batohmi, slnečnými okuliarmi a potrebnou dávkou energie vydali na výstup. Po ceste sme si osvojili základné turistické značky, ktorými by sa mal každý riadiť, než sa vydá do lesa. Potom nám sprievodkyňa rozdala pracovné listy. Po ceste nahor sme ich mali postupne vypĺňať. Dovtedy sme napríklad nevedeli, akým spôsobom sa dá zmerať výška stromu bez použitia meradla.

      Cesta sa čoraz viac komplikovala. Stúpanie nahor bolo z nohy na nohu ťažšie a ťažšie, pomerne veľké stúpanie, blatistý terén a množstvo bridlíc spôsobili, že mnohí z nás siahli na dno svojich fyzických aj psychických schopností. Sem-tam sme sa zastavili, aby sme sa lepšie nadýchli čistého horského vzduchu a aby sme si vypočuli čo to o okolitej faune a flóre. S týmito informáciami sme pokračovali ďalej. S ťažkými nohami sme sa k chate na Grúni dotackali až pred obedom. Pre všetkých to bola nesmierna úľava na chvíľu si len tak poleňošiť s kofolou v ruke.

Tu mali naši sprievodcovia pripravené vyhodnotenie pracovných listov a snažili sme sa spoznávať rôzne prírodniny. Sprievodcovia váhali, či máme vystúpiť až na Poludňový grúň, napokon sa však rozhodli ísť späť inou trasou. Tak sme sa po opačnej strane (táto sa nám zdala ešte horšia než tá nahor) dostali do Vrátnej – časť Starý dvor.

      Rozlúčili sme sa s poďakovaním sprievodcom, ktorí svoju prácu úspešne zvládli a s pocitom dobre vykonanej práce, že sme „zmákli“ asi sedemkilometrový dosť náročný terén. Vybrali sme sa späť domov s novými zážitkami. Dúfam, že sa na podobných túrach ešte stretneme.

Zlatica Kalužná, III.C