dnes je utorok, 20. október 2020
meno:
heslo:

70. výročie SNP

dátum: 18.09.2014 - 08:36:07, vložil(a): Mgr. Pieronová, zobrazený: 1198 krát

"SNP, ktoré vypuklo pre 70 rokmi 29.augusta 1944, bolo ozbrojeným zápasom, v ktorom vyše 60 - tisícová armáda so široko rozvetveným, asi 15 - tisícovým partizánskym hnutím viazala na Slovensku sedem ťažko vyzbrojených nemeckých divízií dva mesiace vo frontovom a ďalších päť mesiacov v partizánskom boji.

Historiografia druhej svetovej vojny ho označuje za druhé najväčšie ozbrojené vystúpenie európskeho protifašistického odboja. Povstanie vysoko hodnotené v zahraničí a chápané ako boj proti fašizmu a za slobodu sa považuje za občiansky akt odvety národa za krivdy páchané na ňom nemeckým fašizmom a jeho pomáhačmi".

      Nielen tieto vedomosti, ale oveľa viac museli vedieť tímy našich žiakov, ktorí sa zúčastnili medzinárodnej výtvarnej súťaže „Slovenské národné povstanie“, ktorej vyhlasovateľom bol Žilinský samosprávny kraj v spolupráci s Ústeckým krajom. V rámci súťaže 2. miesto získali Barbora Kopasová, Katarína Svancarová, Sabina Bojdová a na 3. mieste sa umiestnilo družstvo v zložení Patrícia Kekelyová, Michaela Macúšová, Simona Skaličanová, Bronislava Púčeková a Erika Balátová.

I napriek tomu, že informácií o SNP v týchto mesiacoch je veľa, pripravili sme pre našich žiakov pútač, ktorý ponúkal ďalšie informácie.